Bidli - Crowdfunding

Češi se učí investovat. Do čeho vkládá úspory Váš soused?

Češi si v posledních letech uvědomují potřebu se zajistit na stáří a čím dál častěji se poohlíží po investičních nástrojích, které jim přinesou vyšší výnos než tradiční spořicí účet, jehož úročení letos bude klesat. Jen vloni Češi zainvestovali do podílových fondů téměř bilion korun!

Především kvůli nečekaným a náhlým událostem jako covid, ruská agrese na Ukrajině, vysoká inflace nebo snížení některých příspěvků ze strany státu v rámci utažení opasků se Češi naučili více investovat. Kvůli těmto okolnostem začali zvažovat, že by mohli začít spořit a investovat takříkajíc po vlastní ose a zařídit či alespoň si udržet vyšší úročení svých naspořených peněz i v budoucnu. K tomuto rozhodnutí razantně přispělo snížení úroků na spořicích a termínovaných vkladech a na repo fondech, které tak reagují na samotné snížení úrokových sazeb ze strany ČNB. Snižování úrokových sazeb ze strany ČNB by tedy mělo pokračovat i nadále. Dle předběžných odhadů se na dalším zasedání ČNB, které proběhne již 20. března, bude s větší pravděpodobností rozhodovat o snížení úrokových sazeb dokonce až o 75 bazických bodů, což atraktivitu spořicích a termínovaných vkladů bude ještě více snižovat. A právě více než polovina lidí, kteří začali nejen za poslední dobu investovat, považují své investiční aktivity jako lepší cestu z důvodu potenciálně výraznějšího zhodnocení, než kdyby peníze nechali ležet na snižujících se úrocích spořících a termínovaných účtů. Téměř polovina lidí pak vidí příležitost investovat jako zabezpečení na stáří. Navíc tyto kroky jednotlivých střadatelů podpořila i skutečnost, že stát se rozhodl pro snížení některých státních příspěvků, což se následně dotklo především penzijního či stavebního spoření. Naopak v rámci změn z minulého roku stát poměrně duchaplně a v čas poskytl v rámci třetího pilíře penzijního systému poměrně převratnou možnost tzv. DIPu neboli dlouhodobého investičního produktu pro „aktivnější“ střadatele. DIP tak Češi od začátku roku i díky jeho mnoha výhodám, o kterých jsme v minulosti psali také v tomto článku, začali ve velmi častých případech využívat. Češi začali investovat a spořit do mnoha různých investičních příležitostí jako akcie, podílové fondy, smíšené fondy či jednotlivé ETF fondy. Mnoho z nich se za poslední dobu přeorientovala na akciové trhy, do kterých investují prostřednictvím různých obchodních platforem či aplikací, které investice tohoto typu poskytují. Je však ale velice důležité, že ještě předtím, než se k tomuto kroku odhodláte, prokonzultovat zvažovaný záměr s profesionály z řad investičních specialistů.

BIDLI-news-investice

Pokud jsme zmínili akciové trhy, tak je ale velice vhodné podotknout, že některé z ETF fondů kopírující světové akciové indexy (technologický index Nasdaq nebo index S&P 500) mohou mít po výkonnostně velice silném minulém roce s nemalou pravděpodobností výrazný růst v příštích letech za sebou. V minulém roce totiž velká část největších amerických akciových indexů v čele se zmiňovanými S&P 500 zaznamenala v minulém roce nebývale nadprůměrný výkon co se do růstu vlastní hodnoty týče. I tak by ale mohly v tomto roce i dle odhadů velkých světových bankovních domů, jako je například gigant Goldman Sachs, stále co nabídnout a zajistit tak svou kondicí potenciálnímu investorovi výkonnost i v tomto roce ve vyšších jednotkách procent či možná i obhájit dvouciferných růst z minulého roku. Stále se tím pádem ale v dlouhodobějším horizontu a obzvlášť pak pro generaci tzv. mileniálů vyplatí zvážit pravidelné investování do akciových trhů. A to třeba prostřednictvím vhodných podílových fondů či ETF fondů kopírující právě některé ze zmiňovaných indexů. Některé z rozšířených akciových Indexů totiž mají za několik posledních dekád přes menší či větší propady zhodnocení v průměru přibližně okolo 10 % ročně.

Zůstaneme-li u fondů, tak za zmínku určitě stojí velice zajímavá investiční příležitost v podobě dluhopisových či nemovitostních fondů. Posledně jmenované nemovitostní fondy pak mohou letos oproti minulému roku, kdy měly výkon v nižších jednotkách procent, pozitivně překvapit. Je to dáno hlavně tím, že nemovitostní trh a zejména v Evropě se v posledních měsících vzpamatovává z nedávných výrazných propadů. Může zde tedy být jakýsi prostor pro eventuální posílení. Další velmi zajímavou investiční příležitostí pak mohou být třeba i zajištěné investice. Dle asociace AKAT (Asociace pro kapitálový trh v ČR) celkový objem majetku, který byl v minulém roce Čechy zainvestován do podílových fondů, činil přes 978 miliard korun. Což je tedy za celý minulý rok nárůst z meziročního srovnání o přibližných o 25 %! To tudíž odpovídá rekordnímu meziročnímu nárůstu o 187 miliard korun, které čeští střadatelé v roce 2023 oproti roku 2022 vložili právě do podílových fondů. Tato statistika tak jenom potvrzuje to, že Češi se v investicích za poslední roky významně realizují. A dle posledních průzkumů tak tedy prakticky 56 % lidí v ČR již pravidelně spoří či investuje do některých ze zmíněných investičních produktů a příležitostí. Za posledních několik málo let je to tedy poměrně citelný nárůst. Za poslední léta dokonce přibývá i těch investorů, kteří si investicemi vydělávají na živobytí. Těch je pak v ČR přibližně okolo dvou procent.

Pokud jste se i Vy rozhodli letos vstoupit na pole investic a nechat úspory pracovat pro Vás, neváhejte kontaktovat odborníka, který Vám vysvětlí možnosti a pomůže zvolit vhodné řešení k investičnímu cíli.

Autor

Špirit Petr
Analytik